Mieszkaniec Kwidzyna został oszukany

W czwartek do kwidzyńskich funkcjonariuszy zgłosił 59-letni mieszkaniec Kwidzyna, który został oszukany w związku z rzekomą okazją odzyskania utraconych w 2021 roku pieniędzy zainwestowanych na giełdzie kryptowalut. Tym razem mężczyzna stracił 5 tys. złotch.

W czwartek 12 października  br., do mieszkańca Kwidzyna zadzwonił mężczyzna, który podał się za przedstawiciela firmy inwestującej na giełdzie i oświadczył, że pomoże mu odzyskać utracone 11 tysięcy dolarów po wcześniejszych inwestycjach. Jak się okazało, osoba, do której zadzwonił oszust, dwa lata temu inwestowała na giełdzie, i straciła sporą sumę pieniędzy. W związku z tym rozmówca zainteresował się tym faktem, ponieważ jak twierdził dzwoniący, do wypłacenia była kwota, której utratę zgłaszał wcześniej mężczyzna. Następnie oszust polecił, aby  59-latek zainstalował na swoim telefonie i komputerze aplikację do zdalnej obsługi urządzeń, a później, aby zalogował się do swoich rachunków bankowych. Po otwarciu posiadanych przez mężczyznę rachunków bankowych stracił on połączenie z Internetem. Oszust tłumaczył, że do wykonania transakcji potrzebne jest takie połączenie w związku z tym, zadzwoni do niego następnego dnia.

Po kilku godzinach i zalogowaniu się na jeden z rachunków bankowych mężczyzna stwierdził, że nie ma tam jego wcześniej zgromadzonych środków, wtedy zorientował się, że padł ponownie ofiarą oszusta. W wyniku dokonania przez oszusta zmiany zapisu danych informatycznych w elektronicznych systemach bankowych oraz wykonaniu serii przelewów pomiędzy udostępnionymi rachunkami, oraz na rachunki zewnętrzne kwidzynianin stracił 5 tys. zł.

Policja radzi, jak uchronić się przed tego rodzaju oszustwem:

– nie instaluj na prośbę „konsultanta”, osoby przedstawiającej się jako pracownik banku lub innych instytucji finansowych dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej,

– nie udostępniaj danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej,

– nie  udostępniaj danych poufnych dotyczących posiadanych kart płatniczych,

– chroń swoje dane i nie przesyłaj skanów lub zdjęć dowodu osobistego,

– w przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie potwierdzaj przelewów i nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „konsultant” prosi Cię o wykonanie takich czynności – w ten sposób nieświadomie możesz uczestniczyć w przestępstwie,

– nie daj się nabrać na „jedyną taką okazję”, duże zyski z inwestycji, czy niespodziewaną wygraną. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *