Szpital w Grudziądzu przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny

Decyzją Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego Regionalny Szpital Specjalistyczny im. W. Biegańskiego w Grudziądzu zostanie przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny. Oznacza to, że będzie przyjmował pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2, którzy będą wymagali dodatkowych zabiegów medycznych.

Grudziądzki szpital to bardzo dobra placówka medyczna, która była budowana i przygotowywana do zabezpieczenia mieszkańców regionu w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego. Dotychczas obsługiwała blisko pół miliona mieszkańców regionu. Przypomnę, że organem tworzącym jest zaledwie stutysięczne miasto. Po przekształceniu w jednoimienny szpital zakaźny będziemy zabezpieczać ponad dwa miliony osób. Jest to dla nas wyzwanie, jednak wiem, że sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest szczególna i wymaga szczególnych rozwiązań – mówi Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Od dzisiaj grudziądzki szpital wstrzymał przyjmowanie nowych pacjentów.
Ci, którzy znajdują się obecnie na oddziałach, zostaną relokowani do innych placówek medycznych. Od początku tygodnia zostały wstrzymane odwiedziny w szpitalu.

W całej Polsce przekształconych zostanie łącznie 19 szpitali – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, co wynika z przygotowanego przez rząd rozporządzenia. Od poniedziałku w każdym województwie ma być co najmniej jeden taki szpital, a w każdym z nich co najmniej 10 procent łóżek respiratorowych, gdzie można będzie pomóc pacjentom w najcięższym stanie. Jak zapowiedział minister, te szpitale będą finansowane przez NFZ, „choćby stały puste”. – Nie ma tutaj obaw, jeśli chodzi o straty finansowe, proszę w spokoju pracować. Finanse schodzą na drugi plan, a najważniejsze jest przygotowanie do wzrostu zachorowań – tłumaczył.

W chwili obecnej w województwie kujawsko-pomorskim nie ma potwierdzonego przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Według danych przekazanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Grudziądzu do tej pory 85 osób zostało objętych nadzorem epidemiologicznym. Łącznie 7 osób z Grudziądza zostało przewiezionych do szpitali zakaźnych na terenie województwa. W żadnym przypadku nie stwierdzono zarażenia wirusem SARS-CoV-2. (UM)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *