Policjanci i Strażnicy Leśni prowadzą akcję pod nazwą „Choinka”

Policjanci wspólnie ze Strażnikami Leśnymi prowadzą akcję pod nazwą „Choinka”. Sprawdzają, nie tylko legalność pochodzenia sprzedawanych choinek, ale przede wszystkim swoje działania skupiają na kontroli obszarów leśnych, by ograniczyć w ten sposób zjawisko nielegalnego wycinania drzewek.
Okres przedświąteczny to czas, gdy wielu handlowców oferuje drzewka. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy proponują kupno choinek nielegalnie wyciętych z lasu. Dlatego też policjanci podczas wspólnych służb ze strażnikami leśnymi, sprawdzają nie tylko punkty sprzedaży choinek, ale również patrolują tereny leśne, mając na uwadze miejsca ewentualnego nielegalnego pozyskiwania drzewek. Monitoring i wzmożone kontrole kompleksów leśnych mają głównie na celu powstrzymanie nierozsądnych śmiałków od zabronionego niszczenia drzew i nielegalnej wycinki choinek.

Funkcjonariusze przypominają, że zarówno sprzedaż kradzionych drzewek, jak również ich zakup, prowadzą do odpowiedzialności karnej za przestępstwo lub wykroczenie. Za kradzież choinki, bądź innej rośliny z lasu, grozi mandat w kwocie 500 zł, bądź skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może być o wiele surowsza. Choinkę można kupić już za 30 zł. Należy zatem zastanowić się, czy warto narażać się na konsekwencje prawne, czy nie lepiej po prostu kupić świąteczne drzewko w legalnym punkcie sprzedaży.

Jeżeli nie mamy pozwolenia na wycinkę, to poza mandatem lub karą grzywny (w wysokości do nawet 5 tys. zł) – jeżeli sprawa zostanie skierowana na drogę sądową – sąd może orzec nawiązkę wynoszącą podwójną wartość wyciętego drzewa lub drzew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *