Tymczasowe aresztowanie za jazdę bez uprawnień i pod wpływem narkotyków

W sierpniu w gminie Sadlinki doszło do poważnego wypadku z udziałem rowerzysty. Kierowca jednośladu został zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Grudziądzu. Policjanci wyjaśniali dokładne okoliczności zdarzenia. Sąd Rejonowy wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu sprawcy tego wypadku.

W czwartek 14 listopada br. zatrzymany został 19 – letni mieszkaniec gminy Sadlinki do sprawy, która swój początek miała 22 sierpnia br. Wtedy to dyżurny z kwidzyńskiej komendy otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na ulicy Kwidzyńskiej w Sadlinkach z udziałem samochodu osobowego marki honda i rowerzysty. Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci którzy zabezpieczyli miejsce wypadku, przeprowadzili oględziny oraz sporządzili dokumentację fotograficzną. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że 19-latek wyprzedzał dwa auta jadące w kierunku Sadlinek, w celu uniknięcia zderzenia z nadjeżdżającym z naprzeciwka samochodem nie zachował należytej ostrożności, zjechał na prawy pas i najechał na tył prawidłowo jadącego rowerzysty. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna ten nie posiada uprawnień do kierowania. Badanie na zawartość alkoholu przeprowadzone przez mundurowych wykazało, że był trzeźwy. Mężczyźnie została pobrana także krew do badań na obecność środków odurzających, wynik okazał się być pozytywny. Policjanci, którzy pracowali nad tą sprawą trzykrotnie wzywali 19 -latka do osobistego stawiennictwa w komendzie na przesłuchanie. W związku z faktem, że 19-latek spowodował wypadek jadąc samochodem bez uprawnień, będąc pod wpływem narkotyków i nie stawiał się na wezwania, Sąd Rejonowy w Kwidzynie wydał postanowienie o jego tymczasowym aresztowaniu.

Policjanci przypominają !!

Podejrzany jest obowiązany zawiadomić organ prowadzący postępowanie o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu trwającego dłużej niż 7 dni, w tym także z powodu pozbawienia wolności w innej sprawie, a jeżeli pozostaje na wolności, jest obowiązany ponadto stawić się na każde wezwanie w toku postępowania karnego. W razie nie usprawiedliwionego niestawiennictwa podejrzanego, można zatrzymać go i sprowadzić przymusowo (art. 74 § 3a i art. 75 § 1 i 2 k.p.k.).

Świadek winien stawić się w miejscu, dniu i godzinie wskazanych w wezwaniu (art. 177 § 1 k.p.k.). Na świadka, który bez usprawiedliwienia nie stawi się na wezwanie organu prowadzącego postępowanie albo bez zezwolenia tego organu oddali się z miejsca czynności przed jej zakończeniem, może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości do 10 000 zł. Ponadto można zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie świadka (art. 285 § 1 i 2 k.p.k.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *